Türk voleybolunun gururu, Filenin Sultanları, 2023 CEV Avrupa Şampiyonası finalinde nefes kesen bir mücadele sonucunda Sırbistan’ı 3-2 mağlup ederek Cumhuriyetimizin 100. yılında Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Dünya 1 numarası olan takımımız, aynı zamanda Türk spor tarihinde takım sporlarında Avrupa şampiyonu olan ilk takım unvanına da sahip oldu.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşen bu unutulmaz karşılaşmayı Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Eski Dışişleri Bakanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Eski Gençlik ve Spor Bakanı, İzmir Milletvekili Mehmet Kasapoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Bekir Uysal, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosu Umut Deniz, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, TVF Asbaşkanı Selahattin Süleymanoğlu, Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Mert, Sağlık İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi A. Nihan Karaçam Salkaya, Organizasyon ve Pazarlama Kurulundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Şahin Gürkan, İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi Suat Baylan, Yönetim Kurulu Üyesi Metin Mengüç, Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Bülend Atalar ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Osman Özdemir de izledi.

Belçika’da yaşayan ve çevre ülkelerden gelen vatandaşlarımız da milli takımımıza büyük destek verdiler.

Maç sonucu: Sırbistan-Türkiye: 2-3 Salon: Palais 12 Hakemler: Stefano Cesare (İtalya), Marie-Catherine Boulanger (Belçika) Sırbistan: Maja, Busa, Popovic, Boskovic, Lozo, Stevanovic, Jegdic (L) (Lazovic, Drca, Pusic (L), Aleksic) Türkiye: Hande, Eda, Cansu, Ebrar, Zehra, Vargas, Gizem (L) (Ayça, Simge (L), İlkin, Elif) Setler: 27-25, 21-25, 25-22, 22-25, 13-15 Süre: 141 dakika (31′, 27′, 31′, 30′, 22′)

Final karşılaşmasının ardından düzenlenen törende Avrupa Şampiyonası’nın en değerli oyuncusu olarak Milli Takımımızın pasör çaprazı Melissa Vargas seçildi. Ödülünü FIVB Başkanı Dr. Ary Graça ve CEV Başkanı Aleksandar Boricic tarafından takdim edildi.

Avrupa şampiyonu A Milli Kadın Voleybol Takımımıza madalyalarını TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve CEV Başkan Vekili Renato Arena takdim etti. Filenin Sultanları’na şampiyonluk kupasını ise FIVB Başkanı Dr. Ary Graça ve CEV Başkanı Aleksandar Boricic takdim etti.

Bu zafer, Türk spor tarihinde unutulmaz bir anı olarak kalacak ve Filenin Sultanları, Cumhuriyetimizin 100. yılında gurur kaynağımız olmaya devam edecektir. Türk sporuna bu büyük zaferi kazandıran tüm sporcularımızı ve teknik ekibi tebrik ediyoruz.